Turistika

Mapa s obcí Vyškovec a okolí pro výlety

Klub Českých turistů č. 92: Slovácko - Bílé Karpaty

Naučné stezky (NS):

  • Okolo Hrozenka - prochází přímo kolem našeho penzionu, seznámení s nejbližším okolím, příroda a tradice Moravských Kopanic - projdete si obce Vyškovec, Vápenice, Starý Hrozenkov, Žítková - NS prochází kolem rodného domu bohyně Irmy Gabrhelové, varianty 5 a 13km.
  • Lopeník - 7km, příroda, historie, lidová architektura další kopaničárské obce Lopeník, lze spojit s výletem na dřevěnou rozhlednu Velký Lopeník (od nás 9km).
  • Květná - 7km, trasa začíná u sklárny Květná-Strání, přírodovědná zastavení (od nás 17km).
  • Javořinská - okolo nejvyššího vrcholu Bílých Karpat Velké Javořiny, tři varianty 5, 16 a 23 km (od nás 22km).

Turistické trasy:

žlutá a červená turistická značka (napojíte se na ně cca 1,5km od našeho penzionu - Na Hribovnách).

Doporučené celodenní výlety po okolí (i v kombinaci s autem):

  • Velký Lopeník - dřevěná rozhledna 911 m.n.m. na hranicích se Slovenskem, mluví se o ní jako o perle českých rozhleden, 2. nejvyšší vrchol Bílých Karpat, tradiční výšlap o Silvestru, otevírání na konci dubna a uzavírání na konci listopadu Bílým Karpatem - cesta po červené a pak po zelené turistické značce, pro rodiče s dětmi se lze přiblížit autem k Chatě Janě a absolvovat "jen" 4km výstup.
  • Žítková - rodný dům Irmy Gabrhelové (poslední Žítkovská bohyně=ženy, které věštily budoucnost a léčily bylinami - román K.Tučkové "Žítkovské bohyně") - na naučné stezce Okolo Hrozenkova, lze dojet přímo autem
  • Velká Javořina (hraniční hora mezi ČR a SR, nejvyšší vrchol Bílých Karpat, 970 m.n.m., tradiční setkávání Čechů a Slováků na konci července a na Silvestra, Holubyho chata - výborná kuchyně, příjezd autem jen ze slovenské strany, y ČR lze pěšky ze Strání).

Trasy jsou schůdné pro pěší i cyklo (pouze pro zdatnější na horských kolech s helmou). V obci Březová je možné se napojit na cyklo-stezku Beskydsko-karpatskou magistrálu.

Pro rodiče s menšími dětmi doporučujeme nosítka-krosničky a silné tatínky kvůli kopcovitému terénu (ani terénní kočárek nepomůže).

Turistické známky KČT:

Moravské Kopanice, Lopeník, Muzeum Bojkovska, Muzeum J.A.Komenského Uherský Brod

Turistický deník - vizitky (oblast Zlínsko, Slovácko, Bílé Karpaty):

Velký Lopeník, Vyškovec, Moravské Kopanice, Muzeum Bojkovska, Bojkovice (vzdálenější než 20 km - Uherský Brod, Muzeum J.A.Komenského Uherský Brod, Strání, Lázně Luhačovice, Baťův kanál, Archeoskanzen Modrá, Rozhledna Modrá, Živá voda v Modré, Památník Velké Moravy ve Starém Městě, Letecké muzeum v Kunovicích, Velehrad, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, KovoZOO ve Starém Městě, ZOO Lešná-Zlín).